دفتر مرکزی تهران 02188582496
دفتر شیراز 07132229090 ( ده خط ) - همراه 09365375965
ایمیل پشتیبانی info@farsservice.com
سامانه ثبت سفارش قطعات یدکی

راهنمای خرید اینترنتی

راهنمای پرداخت از طریق اینترنت

پرداخت اینترنتی چیست؟

پرداخت اینترنتی به پرداختن پول از طریق اینترنت، در قبال دریافت کالا یا خدمات اطلاق می شود به طوری که این پرداخت بدون نیاز به حضور فیزیکی در بانک یا فروشگاه و از طریق اینترنت انجام شود. در واقع خریدار با استفاده از کارت بانکی خود می تواند از اینترنت خرید کند و پول آن را همان موقع پرداخت نماید.

فرآیند پرداخت اینترنتی

مدیران سایت های اینترنتی با بانک ها قراردادی می بندند و به این ترتیب پول با همکاری بانک از طریق اینترنت از حساب مشتری به حساب مدیر سایت واریز می شود.

در حال حاضر بانکهای ملت، سامان، پارسیان، ملی، اقتصاد نوین و پاسارگاد این امکان را فراهم آورده اند که افراد بتوانند با استفاده از کارت های بانکی تحت شتاب، خرید اینترنتی انجام دهند. یعنی این بانک ها به عنوان دروازۀ پرداخت یا درگاه پرداخت یا در اصطلاح Gateway عمل می کنند.

این به این معنی نیست که فقط کارت های همین ۵ بانک قابلیت خرید اینترنتی را دارد، بلکه به این معناست که این بانکها امکاناتی را فراهم کرده اند که بتوان با کارت سایر بانک ها نیز خرید اینترنتی کرد و این امکانات خود را در اختیار فروشگاههای اینترنتی قرار داده اند.

به این ترتیب شما پس از اطمینان از کالا یا سرویس سایت مورد نظر خود می توانید پول آن را به صورت آنلاین پرداخت نمایید.

با چه کارت هایی می توان خرید اینترنتی کرد کارت بانک های ملی، صادرات، پارسیان، سامان، اقتصاد نوین، پاسارگاد، ملت، کشاورزی، توسعه صادرات و صنعت و معدن و بانک سینا امکان خرید اینترنتی دارند.

پارامتر های لازم برای خرید اینترنتی

در هنگام خرید اینترنتی ۴ پارامتر کارت بانکی از شما پرسیده می شود که در عکس زیر کنارشان ستاره قرمز زده شده است.

در ادامه به بررسی تک تک این پارامترها می پردازیم:

۱- شماره ۱۶ رقمی درج شده بر روی کارت

این شماره در کارت همه بانک ها، بر روی کارت درج شده است. نمونه شماره کارت درج شده بر روی کارت های بانک ملی در عکس زیر آمده است.

2-

رمز یک‌ بار مصرف یا پویا چیست؟

قبل از گسترش استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند، بانک‌ها برای حل مسئله امنیت، راه‌حل استفاده از رمز یک‌بار مصرف را با استفاده از دستگاه‌های رمزساز، در پیش گرفته بودند. دستگاه‌های OTP وسایل کوچکی بودند که باید از شعبه بانک خریداری و به کارت بانکی متصل می‌شدند. بعد از آن، در هر بار استفاده از کارت، به‌جای اینکه برای وارد کردن رمز، به سراغ حافظه‌مان برویم، به‌سراغ این دستگاه می‌رفتیم تا رمزی را که اعتبار آن تنها یک‌ دقیقه است، وارد کنیم. با این روش، حتی اگر رمزمان به‌هر صورتی لو می‌رفت، احتمال سوءاستفاده از آن به حداقل می‌رسید؛ زیرا این رمز بعد از یک دقیقه باطل می‌شد.

با این حال، این روزها استفاده از رمز یک‌بار مصرف یا پویا، به‌دلیل گسترش تلفن‌های همراه هوشمند و همچنین زیرساخت‌های ارتباطی، آسان‌تر شده است. هر چند که آمارها نشان می‌دهند هنوز ۳۰.۸ درصد افرادی که از تلفن همراه استفاده می‌کنند، تلفن همراهشان هوشمند نیست، اما برای این افراد هم راه‌حل‌هایی وجود دارد.

رمز یک‌ بار مصرف جایگزین رمزهای ایستا می‌شود

اوایل سال جاری بود که بانک مرکزی، بخشنامه‌ای را درباره جایگزینی رمزهای پویا در پرداخت‌های بدون کارت، به بانک‌ها ابلاغ کرد و قرار بود استفاده از رمز پویا، در خردادماه اجباری شود، اما با وجود اینکه برخی از بانک‌ها پیش از این، رمز پویا را به‌عنوان یک گزینه اختیاری در دسترس مخاطب قرار داده بودند، گروهی دیگر از بانک‌ها هنوز آماده اجرای این طرح نبودند. از طرف دیگر، زمان بیشتری برای آموزش افراد لازم بود و در نتیجه، عملیاتی شدن این بخشنامه، تا دی‌ماه سال جاری به تعویق افتاد.

بانک مرکزی، در اطلاعیه شماره یک خود درباره رمز پویا که در ۱۸ آبان منتشر شده، به مشتریان بانکی اعلام کرده برای دریافت رمز پویا و تأیید شماره تلفن همراه خود، به بانک صادرکننده کارتشان مراجعه کنند.

چطور رمز یک بار مصرفمان را فعال کنیم؟

راه‌های مختلفی برای فعال‌سازی رمز یک بار مصرف یا پویا وجود دارد که با توجه به بانک صادرکننده کارت، متفاوت است. ایرناپلاس با بررسی وب‌سایت‌ بانک‌های مختلف، روش فعال‌سازی رمز دوم پویا را در بین بانک‌ها، مقایسه کرده است.

نکته قابل توجه اینکه، برخی از بانک‌ها، تولید رمز دوم پویا را با استفاده از همراه‌بانک خود انجام می‌دهند و برای فعال کردن رمز دوم پویای این بانک‌ها، نیازی به نصب برنامه‌ای جدید روی تلفن همراهتان ندارید. برخی دیگر از بانک‌ها هم از یک نرم‌افزار مشترک، برای تولید رمز دوم پویا استفاده می‌کنند و اگر در برخی یا همه این بانک‌ها، حساب و کارت دارید، نیازی نیست به تعداد کارت‌هایتان، برنامه جدید نصب کنید.

گروهی دیگر از بانک‌ها که تعدادشان هم زیاد نیست، برای تلفن‌های همراه با سیستم عامل جاوا هم برنامه‌ای برای فعال‌سازی رمز دوم پویا ارائه داده‌اند و برخی دیگر، حواسشان به مشتریان با موبایل‌های قدیمی‌تر بوده و از سامانه‌های پیامکی یا کدهای USSD یا همان ستاره مربع‌ها برای ارائه رمز دوم پویا به مشتری، استفاده می‌کنند.

توجه کنید که برای نصب برنامه‌های رمز دوم پویا و یا همراه‌بانک‌ها، به جای جست‌وجو در گوگل یا سایر موتورهای جست‌وجو، مستقیماً به صفحه بانکتان مراجعه کنید. اگر آدرس اینترنتی صفحه بانکتان را نمی‌دانید به این صفحه در وب‌سایت بانک مرکزی بروید https://www.cbi.ir/page/links_fa.aspx و روی اسم بانکتان، کلیک کنید.

بانک‌هایی که به‌ فکر همه مشتریان هستند

بانک ملی و بانک ملت، رمز دوم پویا را با استفاده از نرم‌افزارهای اندروید و IOS مخصوص به‌خود ارائه می‌دهند و علاوه بر این، سامانه پیامکی نیز برای مشتریان با موبایل‌های قدیمی‌تر یا افرادی که نمی‌خواهند برنامه جدیدی روی گوشی خود نصب کنند نیز در نظر گرفته‌اند. برای فعال‌سازی رمز دوم پویای این بانک‌ها، لازم است به خودپرداز مراجعه کنید.

بانک رفاه کارگران، هم برای استفاده مشتریانش از رمز دوم پویا، نرم‌افزاری را برای سه سیستم عامل اندروید، IOS و جاوا طراحی کرده که بعد از دانلود از وب‌سایت بانک و نصب روی تلفن همراه، باید در شعبه فعال شود.

نرم‌افزارهایی برای گوشی‌های هوشمند

بانک‌هایی که در ادامه نامشان می‌آید، نرم‌افزارهای مربوط به رمز دوم پویا را صرفاً برای گوشی‌های هوشمند ارائه داده‌اند. بعضی از بانک‌ها به‌طور مشترک از یک نرم‌افزار استفاده می‌کنند و برخی دیگر، نرم‌افزار مخصوص به خود را دارند.

بانک‌های مهر ایران، اقتصادنوین، انصار، حکمت ایرانیان، دی، و سینا، از اپلیکیشن «ارس» برای رمز دوم استفاده می‌کنند که باید بعد از دانلود، با مراجعه به شعبه، فعال شود.

بانک صادرات و کشاورزی هم از اپلیکیشن «ریما» که در گوشی‌های اندرویدی و IOS نصب می‌شود، استفاده می‌کنند. این نرم‌افزار، با ورود اطلاعات و یک‌بار مراجعه به دستگاه خودپرداز، فعال می‌شود.

نرم‌افزار رمزساز سپه و نرم‌افزار رمزساز سرمایه، مربوط به بانک‌های سپه و سرمایه است که برای فعال کردنشان لازم است به شعبه بانک مراجعه کنیم. رمزنت نیز نرم‌افزار معرفی‌شده توسط بانک شهر است که فعالسازی آن در شعبه انجام می‌شود. مشتریان بانک ایران‌زمین هم با دانلود و نصب نرم‌افزار و مراجعه به شعبه، می‌توانند رمز دوم پویا را فعال کنند. رمزینه، نام نرم‌افزار بانک سامان است که پس از نصب، با حضور در شعبه، فعال می‌شود. استفاده از رمز دوم پویا برای کارت‌های بانک خاورمیانه نیز با مراجعه به شعبه، امکان‌پذیر است.

بانک‌های دیگر هم نرم‌افزارهای مخصوص خودشان را برای فعالسازی رمز دوم پویا دارند. بانک قوامین، نرم‌افزار جی‌بی‌رمز؛ بانک تجارت، نرم‌افزار هم‌راز و بانک مسکن، نرم‌افزار رمزنما را معرفی کرده‌اند که بعد از نصب روی تلفن همراه، با مراجعه به خودپرداز، فعال می‌شوند.

بانک آینده، نرم‌افزار رمز پویای خود را یکشنبه، ۲۶ آبان، برای دانلود روی وب‌سایت این بانک، قرار خواهد داد.

رمز دوم پویا در همراه بانک

برخی دیگر از بانک‌ها، رمز دوم پویا را به نرم‌افزار همراه بانک یا موبایل‌بانک خود، اضافه کرده‌اند و مشتریان آنها، برای فعال‌سازی رمز دوم پویا، نیاز به نصب برنامه دیگری ندارند.

با استفاده از همراه‌بانک می‌توان رمز دوم پویا را در بانک رسالت و بانک گردشگری، فعال کرد و مورد استفاده قرار داد. بانک پاسارگاد و توسعه تعاون نیز این امکان را در همراه‌بانک خود ارائه می‌دهند، با این تفاوت که همراه‌بانک این دو بانک برای هر سه سیستم عامل اندروید، IOS و جاوا ارائه شده و در نتیجه، کاربران گوشی‌های قدیمی‌تر نیز می‌توانند امکان استفاده از رمز دوم پویا را داشته باشند.

۳- کد CVV2 کد CVV2 به صورت یک عدد ۳رقمی (و به ندرت ۴رقمی) مانند شمارۀ ۱۶رقمی حک شده روی کارت، بر روی اکثر کارت ها حک شده است. مثلاً روی کارت های بانک های ملت، صادرات، پاسارگاد، سامان، پارسیان و… به صورت یک عدد ۳رقمی حک شده است. یا در برخی کارت های بانک ملی ۴ رقمی است و عکس آن را در زیر مشاهده می نمایید.

 

در برخی کارت های بانک تجارت، کد CVV2 به صورت رقم ۱۷، ۱۸ و ۱۹ بعد از ۱۶رقم شماره کارت حک شده است. ۴- تاریخ انقضاء تاریخ انقضاء هم روی اغلب کارت های بانکی حک شده است. اگر روی کارت شما تاریخ انقضاء وجود ندارد، نگران نباشید. از عدد ۱۲ به جای ماه و از ۹۹ به جای سال انقضای کارت استفاده نمایید.