راهنمای خرید جاروبرقی

دوباره رمزگشایی می کنیم. از الف تا ی. راز و رمز این جادو را باید از نو مرور کنیم. جاروبرقی یک آشنای قدیمی است و این برای کدبانوها شاید تکراری باشد ولی ما دختران جوان دم بخت باید نقشه گنج زندگی را خط به خط از بر باشیم، جاروی جادویی ما خط اول نقشه گنج است. باهم می خوانیمش.

نبـرد با غبـار: بازخـوانی رازهای جـادوی برقی بـانوی خانه


آنها به چشم نمی آیند، ولی هستند. این را وقتی می فهمید که کار تمام شده است و شما با افتخار، خانه زیبا و تمیز خود را دوباره برانداز می کنید. همه چیز می درخشد، انگار یک لایه نامحسوس از پوست نازک و ظریف خانه شما برداشته شده است. جادوی جارو برقی! قدیم ها اما اینطور نبود. مادربزرگ های مهربان ساعت ها خم می شدند و با جاروهای دستی آغشته به رطوبت حوض حیات خانه به جان فرش ها می افتادند و چه سخت بود خانه داری آن روزها. حالا اما بانوی خانه یک لشکر تا بن دندان مسلح در خدمت دارد. هرچه باشد، هنوز هم زحمت به کار انداختن این ماشین جنگی به دوش بانوی مهربان خانه است.

خرید

اگر در فکر خرید یک جاروبرقی با مقدار وات بالا هستید، بهتر است قبلا کمی فکر کنید چرا که میزان وات یک جاروبرقی مربوط به جریان الکتریکی درون موتور می باشد در صورتیکه عملکرد یک جاروبرقی خوب به میزان جریان هوا و مکش آن بستگی دارد. پس در هنگام خرید جاروبرقی به این نكته توجه كنید که قدرت آن متناسب با نیاز شما باشد. قدرتی بین 1300 تا 1700 وات برای تمییز کردن و پاک کردن گرد و غبار خانه ها کافی است اما به طور کلی،  مسلما خانه های بزرگتر با ریخت و پاش و تعداد فرزندان بیشتر، به جارو برقی با توان بالاتر نیاز دارند. البته یادتان باشد که انتخاب جارو برقی پر قدرت و با توان بالا، همیشه انتخاب درستی نیست!


وقت جارو زدن

اگر بخواهیم ایده آل فکر کنیم بهتر است هر روز خانه را جاروبرقی بکشیم اما با توجه به زندگی پرمشغله امروز، هفته ای یک یا دو بار برای داشتن خانه یی خالی از گرد و غبار قابل قبول است.


میزان مکش

در جاروهای برقی، از قدرت لازم برای مکش و نه قدرت بیشتر استفاده كنید. سطوحی با امكان چسبندگی مانند موكت و سطوح پرزدار به توان بالاتری نیاز دارند. برای سطوح صاف توان كمتری مورد نیاز است. مثلا برای نظافت فرشها از درجه مخصوص فرش و برای نظافت مبلها از درجه مخصوص به آن استفاده کنید. اضافاتی كه امكان چسبندگی به سطوح را دارند به توان بالاتری برای جداسازی نیاز دارند. اگر جارو مکش کافی نداشت، ابتدا جاروبرقی را خاموش کرده و سپس لوله ی جاروبرقی و پاکت آن را چک کنید تا پارگی و یا فرسودگی در آن وجود نداشته باشد و یا چنانچه فرش تازه یی خریداری کرده اید احتمال دارد که فرش شما دارای فیبر زیادی بوده و به سرعت پاکت جارو را پر کرده و جریان هوا را مسدود کرده باشد. چنانچه بعد از بررسی همه ی این نکات باز هم جاروبرقی خوب کار نمی کرد، آن را به تعمیرکار نشان دهید.


فیلترها

فیلتر جاروبرقی را همیشه کنترل کنید تا گرد و غبار نگیرد. در صورتی که فیلتر جاروبرقی شما خیلی کثیف و آلوده شده است، آن را شسته یا تعویض نمایید. فیلتر آن را لاقل دو بار در سال شسته یا تعویض نمایید. هر وقت احساس کردید که فیلتر جاروی شما بسیار کثیف شده و یا در حال پاره شدن است، زمان تعویض فیلتر فرا رسیده است.


پاکت

بهتر است زمانی که سه چهارم پاکت پر شد آن را عوض کنید تا از قدرت مکش جاروبرقی کاسته نشود. اگر کیسه جاروبرقی شما دائمی است، آن را در فضای آزاد تخلیه کرده و حتما در هنگام تخلیه از دستکش و ماسک استفاده کنید. بهتر است با یک دست پاکت را درون کیسه زباله برده و با دست دیگر کیسه زباله رابسته نگه دارید تا از تنفس گرد و غبار آن جلوگیری کنید. پس از تخلیه آن را با آب بشویید و سعی کنید از مواد شوینده استفاده نکنید.

لطفا جارو نکنید:

  • سطح مرطوب را با جارو برقی تمیز نکنید، این کار موجب کاهش عمر موتور می شود.
  • زباله های بزرگ را جارو نکنید. آن ها می توانند به موتور صدمه وارد کنند.
  • اشیاء نوک تیز مثل سنجاق و شیشه را با جاروبرقی از سر راه بر ندارید. چون می توانند موجب پارگی خرطوم شوند و یا در شیارهای داخلی آن گیر کرده و باعث جمع شدن گرد و غبار و کاهش قدرت مکش و صدمه به موتور شوند.
  • از جمع کردن حجم زیادی از گچ، سیمان و یا نظایر آن با جاروبرقی خودداری کنید.
  • جارو برقی برای نبرد با غبار است. پس هر چیز حجیمی را که می توان با ابزار دیگری از سر راه برداشت، به خورد جاروبرقی ندهید.
  • بعد از گذشت 15 تا بیست دقیقه، دیگر جارو نکنید. بگذارید دستگاه بی نوا دقایقی نفس بکشد